Ракомет
24. July 2022 - 19:51

ЕХФ У-20: Ракометарите на крајот петти

Машката младинска репрезентација на Македонија го заврши настапот на ЕХФ шампионатот на петтата позиција, откако славеше против Украина со 25-23.
 
Натпреварот кој се играше во бугарскиот град Варна обилуваше со пресврти  но првиот дел Македонија го реши во своја корист со 13-11. 
На почетокот на вториот Украина поведе со 15-13 и внесе забуна во тимот на селекторот Ангеловски. 
Во продолжението следевме неколку израмнувања за да нашата селекција се одлепи на плус три и на крајот заслужено триумфираше со 25-23. 
Најефикасен во редовите на Македонија беше Петковски со седум погодоци додека Шулески забележа пет.