Ракомет
14. November 2022 - 9:49

ЕХФ Еуро 2022: Франција убедлива на дербито со Црна Гора

Репрезентацијата на Франција се доближи до полуфиналето на Европското ракометно првенство за жени, откако синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје ја победи Црна Гора со 27:19.

Франција го задржа максималниот ефект, додека Црна Гора го претри првиот пораз на шампионатот.

На другиот неделен дуел од Групата-2Холандија и Шпанија одиграа нерешено 29:29.

Табела: Франција 6 бода, Црна Гора 4, Шпанија 3, Холандија 3, Германија 2 и Романија 2.

Денес на распоредот се два натпревара од Групата-1 која се игра во Љубљана:

Норвешка – Словенија (18 часот)

Унгарија – Шведска (20:30).