Свет
29. September 2016 - 9:00

Едно лице загина во земјотрес во Никарагва

Најмалку едно лице загина во земјотресот со јачина од 5,1 степен според Рихтеровата скала, што вчера ја погоди западна Никарагва, јави БТА. 

Во поитресот пет лица се повредени, а шест куќи во гратчето ЛА Пас Сентро се разурнати. 

Епицентарот на земјотресот бил на 45 километри северозападно од Манагва, на длабочина од 7 километри.