Фудбал
2. July 2017 - 9:40

Џон Тери ќе игра за Астон Вила

 Џон Тери ќе ја продолжи фудбалската кариера во Астон Вила, пренесуваат англиските медиуми. 
 
Како што објави „ЕСПН“ доскорешниот капитен на Челзи, Тери се очекува деновиве и официјално да стави потпис на договорот со Астон Вила. 
 
Откако 36-годишниот Тери по 22 години минати на „Стемфорд Бриџ“ беше приморан да го напушти тимот, бидејќи менаџерот Антонио Конте потенцира дека  нема да смета на неговите услуги, голем број на клубови покажаа интерес за поранешниот капитен на Англија. 
 
Иако на почетокот се најавуваше и негово заминување во пензија, но постоеја и гласини за трансфер во американската МСЛ лигата, но и дриги тимови од Премиер лигата, сепак Тери решил да остане во Англија. Причината поради која Тери реши да потпише со Астон Вила, 37-годишниот дефанзивец ја обрасложи со фактот дека тимот од Бирмингем нема да се натпреварува во Премиер лигата против клубот во кој ја мина скоро цела кариера и се афирмира како фудбалер. Со овој потег Тери потврди колку му значи името Челзи и неговите навивачи.
 
Тој е прво засилување за Астон Вила, тим кој ќе се обиде да се врати во Премиер лигата, а доколку тоа им успее, според договорот, Тери би добил дополнителна награда од 2 милиони фунти.