Свет
14. February 2018 - 9:06

Двајца загинати при експлозија на карневал во Боливија

Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро.

Министерот за внатрешни работи на Боливија, Карлос Ромеро изјави дека во врска со инцидентот се уапсени три лица, додавајќи дека во тек и истрага за точните причини за експлозијата. 

Инцидентот се случи само неколку блокови подалеку од местото на неодамнешната експлоизја, исто така за време на карневал, при што загинаа 10 лица, а 40 беа повредени.

Според Ромеро, се претпоставува дека двете експлозии се последица на истекување на гас.