Тенис
28. January 2018 - 14:07

Дваесетти Грен слем и 6. титула за Федерер на АО

Роже Федерер уште еднаш ја потврди својата екстра класа и триумфираше на турнирот во Мелбурн откако во финалето со 3-1 (6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, 6:1) го совлада Хрватот Марин Чилиќ.

Ова е негов 20-ти Грен слем во кариерата и вкупно 6. трофејо на Австралиан опен каде го одигра 7. финале.