Свет
15. September 2019 - 15:42

Драма над Сибир: Руски авион со 116 патници принудно слета поради проблем

Руски патнички авион Јак -42 беше принуден на слета на аеродромот во Краснојарск во Сибир, откако пријавил технички проблем, соопшти руското министерство за вонредни ситуации.

„Авионот Јак-42 летал над Краснојарск кога дошло до тешнички проблем“, наведе портпаролот на аеродромот.

Авионот со 116 патници, кој летал за Омск, успешно слетал во Краснојарск, додаде во соопштението аеродромската служба, јави агенцијата Тасс.