Македонија
27. November 2015 - 8:14

Дожд цел ден, снег на планините

Времето  во Македонија ќе биде  облачно со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и над 30 л/м2. Поради спуштање на постуден воздух на планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег, а ќе се формира и снежна покривка, особено во западните делови од земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Дневната температура ќе се движи од два до 10 степени

Во Скопје ќе биде облачно со врнежи од дожд со променлив интензитет. Ќе дува слаб ветер од северен правец.  Дневната температура ќе достигне до пет степени.

Во сабота претпладне ќе има повремени слаби врнежи од дожд, а во недела  ќе преовладува променливо облачно време, посвежо со слаб претежно северен ветер. Во деновите потоа утринските температури по некаде ќе бидат и под нулата, а дневните во постепен пораст.