Спорт плус
13. August 2017 - 14:55

Довициозо со мудар потег - победник на ГП во Австрија

Андреа Довициозо на Дукати победи на денешната трка за ГН на Австрија што се возеше на патеката „Ред бул ринг“. Тој во драматична завршница во последните метри успеа да го сочува првото место и стигна до третата победа сезонава. Конкурент за првото место му беше лидерот во генералниот пласман Марк Маркез, кој во последниот свиок успеа да избие на првото место, но немаше можност да ја задржи таа позиција бидејќи доцна почна со кочењето и Довициозо побрзо се исправи и како победник ја заврши трката.

Место на подиумот избори и Дани Педроса, кој го освои третото место.
Генерален пласман:
1. Маркез - 174 бодови
2. Довициозо - 158
3.Вињалес - 150
4. Роси - 141
5.Педроса - 139