Свет
19. January 2016 - 9:08

Добринт: Германија да се подготви за затворање на границите

Германскиот министер за сообраќај Александер Добринт ја повика канцеларката Ангела меркел да се подготви за затворање на германските граници за да се запре приливот на азиланти, воедно истакнувајќи дека Берлин ќе мора сам да дејствува ако не се постигне поширок европски договор за бегалците.

Добринт истакна дека Германија веќе не може на светот да го „покажува пријателското лице“, фраза, која ја употреби Меркел кога бегалците минатото лето почнаа во голем број да пристигнуваат во Германија, пренесува Танјуг.

Тој за весникот „Минхен Меркур“ изјави дека Германија мора сама да дејствува ако наскоро не се намали бројот на бегалци.

- Сите нам би ни советувал да се подготвиме за План Б, изјави Добринт.