Кошарка
14. September 2020 - 11:00

Денвер е првиот тим во историјата на НБА кој избори мајсторка во две плејоф серии по ред по резултат 1:3

Денвер стана првиот тим во историјата на НБА кој го израмни резултатот по водство на противникот со 3:1 во две последователни плејоф серии.

Нагетс синоќа го победија Клиперс во шестиот натпревар од 2. коло во плејофот (111:98), иако губеа со 19 поени во третата четвртина.

Претходно, Денвер ја победи Јута во првото коло од плејофот, по негатива од 1-3 во серијата.

Денвер исто така стана првиот тим во историјата на НБА кој трипати избегнал испаѓање во плејофот, губејќи 15 или повеќе поени во текот на натпреварот.