Македонија
11. August 2022 - 11:48

Деновиве врнежи над 30 литри на квадратен метар, од понеделник стабилизирање на времето

– До недела, под влијание на циклонска активност, времето ќе биде променливо облачно, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Како што соопшти УХМР, локално ќе има појава на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град.

Во текот на овој период, како што информира Управата, се очекува на места да наврнат над 30 литри на квадратен метар.

Температурите ќе бидат во опаѓање и под просекот за овој период од годината, а од понеделник ќе настапи стабилизирање на времето.