Фудбал
15. September 2015 - 9:20

Денеска започнува Лигата на шампиони

Најсилното натпреварување во клупскиот фудбал, Лигата на шампиони, ќе започне во вторник со натпреварите во групите А, Б, Ц, Д.

 

Титулата во новата сезона ја брани Барселона, која во минатосезонското финале славеше над Јувентус (3:1). Токму шампионот и вицешампионот уште на стартот ќе играат во дерби средбите во првото коло. 

Јувентус, во вторник, ќе гостува кај Манчестер Сити, а ден подоцна Барселона одбраната на титулата ќе ја започне на Олимпико во Рим. 

Вторник, 15.септември:

Група А: 
Пари Сен Жермен-Малме
Реал Мадрид-Шахтјор

Група Б:
Волфсбург-ЦСКА Москва
ПСВ Ајндховен-Манчестер Јунајтед

Група Ц:
Галатасарај-Атлетико Мадрид
Бенфика-Астана

Група Д:
Манчестер Сити-Јувентус
Севилја-Борусија Менхенгладбах

Среда, 16.септември:

Група Е:
Баер Леверкузен-БАТЕ Борисов
Рома-Барселона

Група Ф:
ДинамоЗагреб-Арсенал
Олимпијакос-Баерн Минхен

Група Г:
Челзи-Макаби Тел Авив
Динамо Киев-Порто

Група Х:
Гент-Олимпик Лион
Валенсија-Зенит.