Тенис
8. July 2015 - 11:18

Денеска на Вимблдон, 1/4 финале кај мажите

На најпредтижниот светски тениски турнир Вимблдон, денеска ќе се играат четвртфиналните мечеви во машка конкуренција.

 
Меѓу осумте најдобри се четирите прворангирани тенисер на овој Гренд слем.
 
Програмата ја отвараат светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ и Хрватот, Марио Чилиќ.
 
3-носител Станислас Вавринка (Швајцарија) за противник ќе го има Французинот, Ришард Гаскет.
 
Миленикот на лондонската публика Енди Мареј кој е 3-носител на Вимблдон, за место во полудиналето ќе се бори со Канаѓанецот, Поспишил.
 
Последниот патник во 1/2 финалето ќе биде познат по одигрувањето на мечот меѓу Швајцарецот, Роже Федерер (2 носител) и (12) Жил Симон од Франција.