Тенис
7. July 2015 - 11:45

Денеска на Вимблдон 1/4 финале кај дамите

На неофицијалното светско тениско првенство Вимблдон денеска ќе се играат  четвртфиналните мечеви во женска конкуренција.
 
На Централниот терен први ќе се појават Марија Шарапова и Коко Вандевеге, а потоа е дуелот Серена Вилијамс – Викторија Азаренка.
 
На теренот број 1 по продолжението на прекиаттиот мечот од осминафиналето во машка конкуренција меѓу Ѓоковиќ – Андерсон (2:2 во сетови),  ќе играат: Гарбине Мугуруза – Тимеа Башчински и Медисон Кејс – Агнешка Радванска