Тенис
25. November 2019 - 15:38

Дејвис куп: Титулата за Шпанија

Светскиот рекет број 1, Рафаел Надал, но посебно херојскиот подвиг на разжалостениот Роберто Баутиста Агут, донесоа нова Дејвис куп титула на Шпанија, по 2:0 победата во финалето против инспирираните Канаѓани.
 
Во првото финале во новиот формат на натпреварување, во кој цела недела се играше финалето со натпревари по групи, четврт-финале и полуфинале, Шпанија по драматичната победа над Британија во саботата, стигна до 2:0 победа над Канада. Надал пред бучната домашна пубеика со 6:3/7:6(6) го победи Денис Шаповалов за голема победа.
 
Ова е шеста титула од Дејвис купот за Шпанија, по победите во 2000, 2004, 2008, 2009 и 2011, додека Канада го прослави најголемиот успех во историјата на тениското тимско натпреварување со влезот во финалето.