Фудбал
2. September 2016 - 10:28

„Црвена фурија“ го однесе Брисел

Фудбалските репрезентации на Шпанија, Франција, Португалија и Грција забележаа победи во контролните натпревари, одиграни пред стартот на квалификациите за пласман на светското првенство.
 
Шпанија славеше над Белгија, во Брисел, со 2-0. Двата гола ги постигна играчот на Манчестер Сити, Давид Силва, првиот од игра, вториот од пенал.
 
На овој меч дебитираа новите селектори на двете репрезентации Роберто Мартинез (Белгија) и Хулен Лопетегуи (Шпанија).