Македонија
11. July 2015 - 12:59

Чавков:Темелно ќе го истражиме случајот со експлозијата во Куманово

Според првичните информации излезени се увидни екипи, причинета е незначителна материјална штета, но сепак станува збор за кривично дело кое многу интензивно и темелно ќе го истражуваме со цел да утврдиме кои се сторителите и мотивите за тоа, изјави денеска министерот за внатрешни работи Митко Чавков во врска со експлозијата што утрово се случи во центарот на Куманово.

Чавков, кој  е беше во посета на граничниот премин Табановце каде што со претставници на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот подели флаери за безбедно учество во сообраќајот во Македонија за странските туристи, потенцираше дека увидните екипи собрале соодветни материјали за вештачење и се надева дека во најбрз временски рок ќе има други показатели и информации кои ќе се користат во понатамошниот тек на истрагата. 

Инаку, во строгиот центар на Куманово во тунелот кој ги поврзува градскиот плоштад со паркинг простор со кој стопанисува приватна компанија, утрово во 04.29 часот се случили експлозија, потврди кумановската полиција.

ФОТО: Kumanovonews.com