Фудбал
30. October 2016 - 20:53

Бундес лига: Победи за Хофенхајм и Келн

Со двата натпревари кои се одиграа попладнево, а во кои победи остварија домашните екипи, комплетирано е 9.коло во фудбалскиот шампионат на Германија, односно Бундес лига. 
 
Во дерби дуелот Хофенхајм минимално со 1-0 ја победи берлинска Херта, додека во Келн истоимената домашна екипа славеше над Хамбургер со 3-0. 
 
На натпреварите кои беа одиграни претходно беа постигнати овие резултати: 
Борусија Менхенгладбах – Ајнтрах 0-0, 
Аугсбург - Баерн Минхен 1-3
Дармштат - Лајпциг0-2, 
Мајнц – Инголштат 2-0, 
Вердер – Фрајбург 1-3, 
Волфсбург - Баер Леверкузен 1-2 
Борусија Дортмунд – Шалке 0-0.
 
Табела: Баерн Минхен 23 бодови, Лајпциг 21, Хофенхајм 19, Келн 18, Херта 17, Борусија Дортмунд 15, Ајнтрахт 15, Фрајбург 15,..