Балкан
5. March 2021 - 9:13

Бугарската Влада за увоз на руската вакцина „Спутник V“ ќе се консултира со ЕК

Бугарската Влада ќе се консултира со Европска Комисија за увоз на руската вакцината против Ковид-19 „Спутник V“, јави дописникот на МИА од Софија.

Таквата одлука уследи откако опозициската Бугарска социјалистичка партија (БСП) и понуди на Владата во Софија да почне итни разговори за увоз на руската вакцина, но проектот беше одбиен како спротивен на Законот за лекови во хуманата медицина.

Заменик министерот за здравство Бојко Пенков на самиот почеток на сесијата на Здравствениот комитет на бугарскиот Парламент истакна дека е воведена централизирана европска процедура за вакцините. Тој го опиша предлогот на БСП како неприменлив.

БСП потсети дека Полска, Унгарија и Словачка увезуваат вакцини кои не се одобрени од Европската комисија за лекови (ЕМА).

Извршниот директор на Агенцијата за лекови во Бугарија, Богдан Кирилов, изјави дека националното законодавство на овие земји дозволува неовластен производ за итна употреба што не го дозволува ЕК, за разлика од бугарското законодавство, кое не дозволува такво решение.