Балкан
30. July 2021 - 10:59

Бугарската политичка партија „Има таков народ“ денеска ќе го објави предлогот за премиер

Пратеникот од бугарската политичка партија „Има таков народ“ која доби најмногу гласови на предвремените парламентарни избори, Станислав Балабанов, објави дека денеска ќе биде познат нивниот кандидат за премиер на Бугарија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, таа политичка партија очекува парламентарна поддршка од „Демократска Бугарија“ и „Стани БГ! Доаѓаме”. Претседателот на државата Румен Радев, објави дека денеска започна постапката за предавање на првиот мандат за формирање влада на Бугарија. Претходно денеска, Филип Станев, еден од блиските соработници на Слави Трифонов, изјави за БТВ дека кандидатот за премиер на „Има таков народ“ е јасен – велејќи дека тоа е човек со квалитетно образование, добар морал, добра намера и експертиза. Тој додаде дека станува збор за личност која се уште не учествувала во политички активности.

„Составот на владата е подготвен и ако го добиеме мандатот од Румен Радев, премиерот ќе го претстави и сите ќе го видат“, додаде Станев.

Бугарски медиуми јавија дека најверојатен кандидат на „Има таков народ“ за премиер е Петар Илиев.