Loading Video...
Балкан
24. November 2020 - 10:15

Бугарската полиција го уапси градоначалникот на Пловдив поради не носење маска

Не носел маска во метро, па полицијата го привела. Ова, пред очите на јавноста, му се случи на поранешниот заменик - градоначалник на бугарскиот град Пловдив Александар Долев.

Набрзо по приведувањето, тој бил ослободен. Но очигледно ова предупредување не допрело до него. Тој повторно не ги почитува протоколите.Не носел маска, затоа што вирусот не постоел, вели Долев, кој најави и тужба.

Против Долев до сега се поднесени 15 кривични пријави по различни основи. Инаку поради критичната состојба со корона вирусот, Бугарија минатиот месец воведе задолжително носење маски на отворено. Секој онмој кој нема да јапочитува мерката ќе треба да плати парична казна од 150 евра.