Ракомет
19. November 2015 - 15:19

Борко Ристовски од Кретеј во Рајн Некар Ловен

Голманот на ракометната репрезентација на Македонија Борко Ристовски од францускиот лигаш Кретеј ќе замине во редовите на Рајн Некар Ловен во Бундес лигата. Ова значи и еден вид враќање на Ристовски во Бундес лигата од 2012 до 2014 година (по ЕП во Србија) бранеше во Гумерсбах.

Тој вечерва за полседен пат ќе биде во составот на француската екипа на дуелот против Сесон, а веќе во текот на викендот ќе може да биде на располагање на РНЛ.
Оваа екипа вчера во раките на Б групата од лигата на шампионите постигна победа против Монпеље (25:21). Инаку, според Ристовски двата клуба се договориле за негов трансфер.
Рајн Некар Ловен е лидер во Бундес лигата (13 победи на 13 натпревари).
Ристовски право на настап во Лигата на шампионите ќе има дури по ЕП во Полска односно во јануари 2016 година. Тоа значи дека ќе може да брани против Вардар на почетокот на февруари (10-14.02.2016), како и на гостувањето на РНЛ кај Барселона и колегата од репрезентацијата Кирил Лазаров (02-06.03.2016).