Свет
29. April 2020 - 14:26

Борис Џонсон стана татко

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата вереница Кери Симондс денеска добија син.

Портпаролка на двојката истакна дека мајката и бебето се чувствуваат одлично.

– Премиерот и неговата партнерка Симондс со восхит го објавуваат раѓањето на здраво момче рано изутринава во болница во Лондон, изјави портпаролката, додавајќи дека тие му заблагодаруваат на „прекрасниот медицински персонал“.

Џонсон (55) и Симондс (32) минатиот месец објавија дека се вериле кон крајот на минатата година, а на „почетокот на летото“ очекуваат принова.

Тие се прва невенчана двојка која се всели во Даунинг Стрит 10, но е трета двојка која на оваа адреса доби принова, по Тони Блер и Дејвид Камерон.

Џонсон во понеделникот им се врати на работните обврски откако закрепна од заразата со коронавирус, а симптоми на Ковид-19 имаше и неговата вереница.

Тој на почетокот на минатиот месец најави дека веројатно ќе искористи двонеделно породилно отсуство кога ќе се роди бебето, но засега е неизвесно дали ќе го направи тоа, бидејќи државата се наоѓа во вонредна ситуација поради епидемијата на новиот коронавирус.

Џонсон има четири деца од претходниот брак, како и едно од вонбрачна заедница.