Кошарка
17. July 2015 - 15:43

Богата агенда на младите македонски кошаркарски селекции

Во овој период од годината активни се неколку млади македонски кошаркарски селекции.
 
Јуниорската македонска репрезентација која настапува во Б дивизијата на ЕП во Унгарија по вчерашниот минимален пораз од Шведска, ги загуби шансите за влез во полуфиналето, а со тоа можноста за евентуален пласман во елитната конкуренција. Сега на избраниците на селекторот Малинков им престојат два натпревари, за пласман од 5 до 8 место, а првиот е веќе утре против Холандија.
 
Со одигрување на контролни натпревари за претстојните европски првенства се подготвуваат и селекциите до 18 и 16 години.
 
Повозрасните (селекцијата до 18 години) денеска и утре во Самоков ќе одиграат две контролни средби со врсниците од Бугарија, против кои пред 15-тина дена во Скопје еднаш победија и еднаш беа поразени. Тие ќе настапат на ЕП во Австрија од 23 јули до 2 август, каде во првиот дел во „Д’’ групата за противници ќе ги имаат врсниците од: Исланд, Данска, Ирска, Израел и домаќинот Австрија.
 
Селекцијата до 16 години, вечерва во СЦ Кале во Скопје, од 20 часот, ќе го одигра првиот од двата контролни натпревари против Бугарија, која пак ќе биде домаќин на кадетското ЕП од 6 до 16 август во, ма кое македонските надежи ќе играат во групата „Д’’ против селекциите на: Шведска, Португалија, Украина, Исланд и Естонија.