Спорт плус
27. March 2023 - 16:52

Бобан Илиоски повторно во негов стил со победи на WAKO-PRO ARENA FAJT турнирот во Сплендид Будва

Нашиот најтрофеен кик боксер Бобан Илиоски со својот тренер и претседaтел на Македонската кик бокс муаи-таи федерација синоќа се вратија од настапот во Будва Црна Гора каде имаше борби на WAKO - PRO ARENA FIGHT  турнирот во 86кг. дисциплина К1 помеѓу најдобрите борци шампиони во WAKO. 

1.Бобан Илиоски – Македонија


2.Борна Манојловиќ – Хрватска


3.Алберт Угринчиќ – БиХ


4.Филип Секуловиќ – Црна 

Борбите беа на систем на елиминации.

Бобан Илиоски е победник на турнирот на ВАКО Про Арена фајт. Во полуфиналето Илиоски се сретна и славеше победа против Алберт Угриншич од Босна и Херцеговина со 3:0, а во финалето се сретна со Филип Секулович од Црна Гора кого го победи исторска со 3:0.

За овој настап Илиоски беше на подготовки во Холандија, каде додека беше таму имаше понуда за борба на настанот Фајт најт топ екшн во Турнхоут, Белгија, на оваа борба извојува победа со нокаут против домашниот кикбосер Леви Кујкен во К1 до 85.

Бобан Илиоски е веќе познат како високо реномиран борец во светот со што понудите за нови борби како и цената негова е постојано во пораст. За 13 Мај има закажана борба за Европска титула и појас Европско SENSHI шампион на престижниот турнир SENSHI во Варна против Едуард Алексијан во К1 85 кг. 

Оваа година му престојат учества на две светски првенства во Кик Бокс и во Маи Таи каде очекуваме од двете првенства злато.

Бобан Илиоски ќе има шанса на домашен терен да се бори за Европски појас за титула Европски WAKO-PRO шампион.  Во тек се организациските подготовки околу условите, времето и финансиите.

Ново на Сител