Loading Video...
Ракомет
14. January 2023 - 17:16

Без Јагуриноски на дуелите против Холандија и Аргентина

Убедлив пораз со 12 гола разлика од Норвешка претрпеа македонските репрезнетативци на мечќот од 1.коло во групата Ф чиј домаќин е полскиот град Краков. 
 
Иако се обидовме да парираме барем во воведните 20-тина минути, сепак Норвежаните потврдија дека во моментов се класа пред нас, па речиси сите технички грешки, а ги имаше премногу од наша страна, скандинавците знаеја да ги казнат
 
Во финишот на првиоот дел (27.минута) се повреди Јагуриновски, а информациите од Краков велат дека селекторот Лазаров не ќе може да смета на вардаровиот ракометар на следните два меча. 
 
На негово место од Скопје повикан е Давид Савревски.
 
Македонските ракометари попладневен ќе одработи тренинг, на кој ќе се подготвуваа тактиката за утрешниот меч против Холандија во 1.коло убедливо ја совлада Аргентина.