Македонија
15. December 2021 - 10:41

БЕСА бара предвремени избори по одлагањето на стартот на преговорите со ЕУ

Секретарот на Движењето БЕСА, Аднан Азизи преку објава на својот фејсбук-профил повика на одржување предвремени парламентарни избори, откако вчера Советот за општи работи на ЕУ не одобри старт на преговорите за членство на земјава во Унијата.

Тој посочува дека „Владата е делегитимирана“ и оти „ден поскоро треба да се одржат парламентарни избори“.

– Датум… интеграциите… ЕУ… .процесот… нè оглувија со празни пароли, а всушност се си прават за да ја одбранат власта и да одолговлекуваат до последен момент. Нема датум – власта е делегитимирана, затоа предвремени избори ден поскоро, инаку овие можат само да не одведат во бездна, напиша Азизи.