Џет-Сет
10. August 2015 - 12:41

Берни Екслтон остави неверојатен бакшиш во кафуле во Трогир

Првиот човек на Формула 1 Берни Екслтон ја воодушеви хрватската јавност, кога во кафуле во кое ја чекал сопруга од шопинг, остави бакшиш од 1.200 евра.

- Берни е наш чест гостин и обично ми остава сто до триста евра бакшиш. Сепак, сега беше многу дарежлив, рече келнерот Бруно Перковиќ (21), кој рекордниот бакшиш го подели со коелгите.

Еклстон претстојува во Хрватска со сопругот Фабијана, додека таа била на шопинг, тој влезе во кафаната „Капо“ и нарача салата и пиво.

Сметката изнесуваше околу 100 куни (околу 13 евра), а Екслтон (84) на келнерот оставил 1.200 евра бракшиш, пишува „24sata.hr“.