Свет
15. September 2019 - 17:57

Белгискиот кандидат за еврокомесар Дидие Рејндерс обвинет за перење пари

Белгискиот кандидат за местото на нов еврокомесар за правда, актуелниот министер за надворешни работи на земјата, Дидие Рејндерс, зе соочува со прелиминарна истрага поради обвинение за перење пари во Конго, соопштија белгиските власти.

Обвиненијата против Рејндерс ги изнесе поранешен припадник на белгиската разузнавачка служба, наведе канцеларијата на државниот обвинител, не изнесувајќи повеќе детали.

Весниците Л’Еко и Де Тијд, кои први информираа за случајот, наведуваат дека истрагата е се уште во почетна фаза.

Сослушувањето во Европскиот Парламент за подобноста на кандидатите за еврокомесари е закажана за 30 септември, потсетуваат британските медиуми.