Балкан
19. September 2016 - 12:17

Балканот пак се тресе: Нов земјотрес од 4.7 степени

Земјотрес со интензитет од 4,7 утрово во 6:59 минути по локално време ја стресе Грција. Епицентарот бил во близина на грчкиот остров Закинтос. 

Земјотресите во ова епицентрално подрачје не се реткост. Речи секој недела по најмалку 2 до 3 пати сеизмолозите регистрираат потреси кои се над 4 степени според Рихтер.