Тенис
10. October 2016 - 10:45

АТП: Мареј опасно му се приближува на Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ и понатаму се наоѓа на првото на АТП листа, но неговата предност полека ја топи Британецот Енди Мари.
 
Ѓоковиќ, кој поради повреда не играше на турнирот во Пекинг загуби 500 поени и на врвот на листата има 13.540 бодови.
 
Мари, дополнително ја намали разликата во однос на српскиот тенисер со триумфот во Пекинг, тој има 3.695 бодови помалку од Ѓоковиќ.
 
Најновата ранг листа на најдобрите светски тенисери, која АТП ја објави во понеделникот, број три во светот е Стан Вавринка, а на четвртото место е Кеи Нишикори, а Топ 5 завршува со Рафа Надал.
 
Милош Раониќ е шести во светот, а до десеттото место следуваат Роџер Федерер, Гаел Монфилс, Томаш Бердих и Доминик Тим.