Фудбал
5. August 2022 - 11:42

Аспиликуета уште две години во Челзи

Шпанскиот дефанзивец Цесар Аспиликуета потпиша уште еден договор кој го врзува со Челзи до лето 2024 година, објави лондонскиот премиерлигаш на социјалните мрежи.

Аспиликуета во Челзи дојде во август 2012 година од Марсеј и за време на деценискиот престој на Стемфорд бриџ како капитен ја предводеше екипата на повеќе од 200 натпревари.

Шпанецот минатата сезона одигра 47 натпревари во синиот дрес и дојде до бројката од вкупно 476 натпревари.

Медиумите го поврзуваа Аспиликуета овој преоден рок со Барселона, но 32-годишниот фудбалер на крајот одлучи да остане под тренерскиот ангажман на Томас Тухел.

– Многу сме среќни што Цесар ќе остане во Челзи уште најмалку две години. Воодушевени сме што нашиот капитен со својот пример уште еднаш ја покажа својата приврзаност и лидерски способности, изјави претседателот и косопственик на Челзи, Тод Боли.