Македонија
30. јуни 2017 - 14:22

Апсење на Граничниот премин Табановце

 
Во 02 часот и 45 минути на Граничен премин „Табановце“, од страна на полициски службеници од слобода е лишен 43-годишниот Д.Р.  од Република Србија затоа што е утврдено дека се наоѓа на СТОП-Листа.  Во 04 часот и 30минути полициски службеници од СВР Куманово го превзеле и предале лицето во Основен Суд Куманово, каде му е одредена мерка притвор во траење од 30 денови.
 
 Исто така, синоќа на табановце, уапсено е уште едно лице. Се работи за 20-годишниот Б.А. од Скопје кој се наоѓа на СТОП-Листа за издржување казна затвор во траење од една година и осум  месеци.
 
Во 11.55 часот, со потврда за предавање на лице, лицето е предадено на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.