Македонија
16. September 2020 - 10:50

Апасиев на распит во обвинителство, најави кривични пријави

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, час и половина одговарал на прашања од надлежниот обвинител кој го води предметот за ширење говор на омраза кој се води против актуелниот пратеник.

Во изјава за медиумите тој вели дека не очекува обвинение за случајот, но најави кривични пријави против оние кои го пријавиле за наводното ширење омраза.

Апасиев беше повикан на распит во обвинителството во однос на четирите поднесени кривични пријави против него од страна на МВР, Хелсиншкиот комитет за човекови права, Тања Милевска и Мерсиха Смаиловиќ.

 

Зоран Јаневски