Тенис
20. January 2020 - 12:04

АО: На стартот елиминирани Шаповалов и Чориќ

Во Мелбурн започна првиот Грен-слем турниро во сезоната, Австрачлија опен. Воведните мечеви донесоа едно големо изненадување и еден мега пресврт.
 
Турнирот во првото коло го заврши 13 носител Денис Шаповалов. Младиот Канаѓанец во четири сета беше поразен од Унгарецот Мартон Фучович. Мечот траеше три и пол часа, а Фучович победи со 6/3, 6/7, 6/1, 7/6.
 
Американецот Мекензи Мекдоналд со голем пресврт успеа да го победи Британецот Даниел Еванс. Британецот ги доби првите два сета со 6/3 и 6/4, а пота Мекдоналд возврати со 6/1, 6/2, 6/3.
 
Лесен пласман во второто коло избори Роџер Федерер. Швајцарецот во три сета го победи Стив Џонсон. Федерер за само 81 минута победи со 6/3, 6/2, 6/2.
 
Тирнирот заврши за Борна Чориќ. Младиот хрватски тенисер беше елиминиран од ветеранот Сем Квери. Американецот славеше лесно во три сета со 6/3, 6/4, 6/4.
 
Првото коло уште го минаа и Беретини, Беранкис, Нишиока, Пеља и Берере.