Тенис
16. January 2017 - 10:59

АО: Лина „испушти“ меч против легендарната Венус Вилијамс!

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа доколку се пласираше во 1. коло на Австралиан Опен, првиот грен слем оваа сезона за противник ќе ја имаше легендарната Американка Венус Вилијамс која ќе го игра 17 турнир во Мелбурн. 

Нејзин противник ќе биде Швајцарката Фогеле од која Лина во 3. квалификациско коло загуби со 2-1 иако имаше водство од 1-0 во сетови и 2-0 во третиот сет.