Тенис
21. January 2023 - 19:58

АО: Ѓоковиќ во третата рунда, елиминиран Мареј

Нова победа на Новак Ѓоковиќ во Мелбурн каде во рамките на второто коло во три сета го совлада Бугаринот Григор Димитров кој најсилен отпор даде во првиот сет кој беше решен во тајбрејкот. 
Мечот траеше три часа и седум минути игра со два прикини поради проблемите со повредата на српскиот тенисер кој  за пласман во четвртфиналето, ќе се бори против  Австралиецот Алекс Де Минаур.
Енди Мареј не издржа уште еден маратон на Австралијан опен,  и е елиминиран од Роберто Баутиста-Агут со 3-1 во сетови, 
Дека Британецот ќе има проблеми покажа првиот сет во кој освои само еден гем иако  успеа да се врати во вториот сет, каде што славеше  со 7-6.
Во следните два сета доминираше Агут со  3-6 и 4-6, и во осминафиналето ќе игра  против Томи Пол од САД.