Фудбал
10. October 2015 - 15:16

Англија со максимален ефект, Црна Гора ги загуби шансите за пласман на ЕУРО 2016

 
Репрезентацијата на Англија ја забележа деветтата победа во исто толку натпревари во квалификациите за Европското фудбалско првенство 2016. Англичаните синоќа ја поразија Естонија со 2:0 во дуел од Е-групата.
 
За разлика од Англија, пораз доживеа Црна Гора која на домашен терен и покрај двете водства не освои ниту еден бод со Австрија по што ги загуби шансите за пласман на ЕУРО 2016.
 
Резултати од 9.коло и табели во групите Ц, Е и Д.
 
Група Ц: Шпанија – Луксембург 4:0, Македонија – Украина 0:2 и Словачка – Белорусија 0:1.
Табела: Шпанија 24 бодови, Словачка 19, Украина 19, Белорусија 10, Луксембург 4, Македонија 3.
 
Група Е: Англија – Естонија 2:0, Словенија – Литванија 1:1, Швајцарија – Сан Марино 7:0, 
Табела: Англија 27 бодови, Швајцарија 18, Словенија 13, Естонија 10, Литванија 10, Сан Марино 1.
 
Група Г: Црна Гора – Австрија 2:3, Молдавија – Русија 1:2 и Лихтенштајн – Шведска 0:2, 
Табела: Австрија 25 бодови, Русија 17, Шведска 15, Црна Гора 11, Лихтенштајн 5, Молдавија 2.