Балкан
24. December 2016 - 11:59

Албанската полиција заплени 1,5 тони марихуана

Полицијата во албанскиот приморски град Валона заплени 1,5 тони марихуана,чија крајна дестинација била Италија.

Дрогата била натоварена во камион марка „Ивеко“, но кога нарко шверцерите забележале дека ги следи полицијата, го напуштиле возилото на една од плажите  и побегнале.

- Во близина на камионот полицијата пронашла и друго возило марка “Тојота“додека во морето и моторен чамец,кој се движел по Валонскиот залив,со кого требало да биде транспортирана дрогата во правец на италијанскиот брег,-стои во полициското соопштение.