Балкан
27. January 2016 - 23:34

Албанската полиција уапси Црногорец во обид да шверцува дрога

Албанските цариници на граничниот премин „Капштица“ на албанско грчката граница,кај Корча, уапсила црногорски државјанин во обид да шверцува марихуана.

Црногорецот Драгољуб Конатар (46) управувал комби возило а дрогата ја има скриено во шасијата на маторот на возилото,кое транзитирало преку Албанија за Грција.

-Царината во соработка со граничната полиција заплени 50 килограми марихуана,пакувана во 49 пакетчиња, откриена при скенирање на возилото. Дрогата беше пронајдена во комби возило,кое тргнало од Црна Гора преку Албанија во правец на Грција,-стои во полициското соопштение.

Црногорскиот државјанин е приведен.