Македонија
28. January 2020 - 14:06

Администраторот и креаторот на „Јавна соба“ повикани во полициска станица

 

Две лица, од кои едниот администратор, а другиот креатор на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм, вчера биле повикани во полициска станица.

Ова денеска го објави дополнителната заменичка-министерка Славјанка Петровска на својот Фејсбук профил.

Истрагата на Бирото за јавна безбедност за групата „Јавна соба“, во која над седум илјади членови меѓусебно си споделувале фотографии со експлицитна содржина, некои преземени од Интернет, а некои од приватни конверзации, меѓу нив и од малолетни девојчиња на возраст од 12/13 години, продолжува.

Петровска нагласи дека по извршените разговори и прибавените докази против нив ќе биде поднесена кривична пријава и додаде дека продолжува со активности за евентуална вмешаност и на други лица