Кошарка
10. January 2017 - 10:01

АБА: Звезда и натаму непоразена

Екипата на  Црвена ѕвезда ја продолжи победничката серија во АБА лигата со триумфот во Сремска Митровица над Мега Лекс. Актуелниот првак потешко од очекувањата, по дополнителните пет минути, стигна до 17-та победа во низа.
Црвена ѕвезда се мачеше во Сремска Митровица, само на моменти во втората четвртина и во продолжението покажа зошто е лидер на табелата и најпријатно изненадување во Евролигата, но успеа да победи 81:69, откако во регуларниот дел резултатот беше 67:67.
 
Мега Лекс во текот на целиот меч имаше активен резултат, а Јарамаз со четирите реализирани слободни фрлања во самиот финиш обезбеди продолженија.
 
Во дополнителните пет минути Црвена ѕвезда не дозволи изненадување, отвори со серија 7:0, а на крајот продолжението го доби со 14:2.
 
Одлично деби за Црвена ѕвезда имаше новиот играч Дион Томпсон, кој за седум минути забележа 10 поени и 5 скокови. Најефикасен кај победникот беше Кузмиќ со 16 поени и 9 скокови, Јовиќ оствари 10 поени и 11 асистенции, а Лазиќ запиша по 5 поени и украдени топки и 8 скокови.
 
Мега ја предводеше Јарамаз со 15 поени и 5 асистенции.
 
По 17 натпревари Црвена ѕвезда има исто толку победи, додека Мега Лекс е на пет победи и 12 порази.