Кошарка
6. March 2016 - 21:02

АБА лига: МЗТ Скопје заврши со пораз

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром претрпеа убедлив пораз со 89:64 вечерва на гостувањето кај евролигашот Цедевита на првиот натпревар од последното коло од АБА лигата. Домаќинот Цедевита без поголеми проблеми го совладаа македонскиот првак.
Најефикасни кај Цеведита беа Миро Билан и Хенри Вокер, додека најпрецизен на дуелот беше Ѓорѓе Дреновац со 21 поен.
Резултат по четвртини: 22:10; 25:17; 24:19 и 18:18.
Другите натпревари од последното коло се играат во утре: Мега – Металац, Олимпија – Партизан, Црвена Звезда – Крка, Тајфун – Игокеа, Задар – Сутјеска и Будуќност – Цибона.
Табела: Будуќност 22-3 (победи-порази), Цедевита 19-7, Црвена Звезда 19-6, Мега 16-9, Партизан 12-13, Цибона 11-14, Задар 11-14, МЗТ Скопје 10-16, Олимпија 10-15, Крка 10-15, Игокеа 10-15, Металац 10-15, Сутјеска 9-16, Тајфун 7-18.