Македонија
31. August 2022 - 14:11

8 починати и 222 нови случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 954 тестови, а регистрирани се 222 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 113, Куманово и Кавадарци – по 14, Битола – 13, Прилеп – 12, Велес – 7, Охрид и Штип – по 6, Струмица, Кочани и Кратово – по 4, Кичево, Крива Паланка и Делчево – по 3, Тетово, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Ресен и Свети Николе – по 2, Струга, Дебар, Пробиштип и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (222), регистрирана е 41 реинфекција.

Регистрирани сe 268 оздравени пациенти од: Скопје – 113, Битола – 32, Гевгелија – 19, Кавадарци – 17, Куманово – 16, Прилеп – 14, Берово – 7, Велес, Штип и Кочани – по 6, Охрид и Делчево – по 4, Струмица, Ресен и Демир Хисар – по 3, Тетово, Кичево, Радовиш, Крива Паланка , Богданци и Пехчево – по 2, Струга, Кратово и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени  две починати лица, од Скопје (79г) и Кичево (83г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин  регистрирани се 6 починати лица, две лица од Битола и по едно лице од Кочани, Крива Паланка, Скопје и Радовиш. Починатите се на возраст од 66 – 83 години. Од починатите лица три се починати во болнички услови  и три во  домашни услови. Лицата се починати во период од 11.08. до 28.08.2022 година.

Направени се 954 тестови: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-25, ЦЈЗ Куманово-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–80, Жан Митрев (Филип Втори)-12, Авицена-16, Биотек-19, Систина-24, лабораторија Лаор-2, Синлаб-3, Ремедика-13, Плодност-4, Генеа-4, Никоб Лаб-31, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-8, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 369.

Досега во земјата се направени вкупно 2.151.148 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.341, бројот на оздравени пациенти е 329.192, на починати е 9.489, а бројот на активни случаи изнесува 1.660

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      159978, Активни   775

Куманово    18093, Активни    75

Битола      17764, Активни    135

Прилеп      15379, Активни    75

Тетово      14407, Активни    49

Кавадарци   11976, Активни    55

Велес 10717, Активни    46

Гостивар    10251, Активни    22

Охрид 10244, Активни    89

Струмица    8753, Активни     21

Штип  8698, Активни     30

Кичево      6047, Активни     18

Кочани      5514, Активни     38

Струга      5161, Активни     18

Гевгелија   4845, Активни     18

Неготино    4114, Активни     16

Ресен 3002, Активни     12

Радовиш     2824, Активни     15

Свети Николе      2784, Активни     8

Крива Паланка     2633, Активни     23

Делчево     2159, Активни     47

Берово      1837, Активни     10

Дебар 1811, Активни     9

Валандово   1593, Активни     1

Виница      1478, Активни     10

Пробиштип   1297, Активни     2

Кратово     1101, Активни     8

Богданци    1096, Активни     8

Крушево     1020, Активни     7

Демир Хисар 925, Активни      7

Македонски Брод   793, Активни      6

Демир Капија      628, Активни      2

Македонска Каменица     535, Активни      4

Пехчево     515, Активни      1

Дојран      369, Активни      0