Македонија
6. February 2017 - 16:39

34-годишен скопјанец доби кривична пријава за навреда на американскиот амбасадор

Триесет и четири годишен скопјанец заработи кривична пријава зашто од својот фејсбук профил му се заканувал и го навредувал американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли.

Полицијата соопшти дека поднела пријава против лице со иницијали Т.Т за кривичното дело „повреда на угледот на странска држава“.

Според пријавата, скопјанецото од 14ти до 16ти април минатата година од својот профил на Фејсбук пишувал коментари со недолична содржина и со индиректни закани за амбасадорот и неговото семејство кои ги објавувал на официјалната страна на амбасадата на САД.