Македонија
15. јуни 2021 - 15:12

29 нови случаи на КОВИД-19 во земјава, нема починати лица

Од министерството за здравство информираа дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на КОВИД-19 од:

• Скопје – 9

• Кичево – 5

• Куманово и Тетово – по 4

• Прилеп и Охрид – по 2

• Штип и Струмица – по 1.

Нема починати лица.

Регистрирани се 34 оздравени пациенти од:

• Скопје – 18

• Прилеп – 4

• Куманово и Тетово – по 3

• Битола – 2

• Кичево, Гевгелија, Свети Николе и Делчево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 838.323 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.568, бројката на оздравени пациенти е 149.676, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 420.