Македонија
25. July 2021 - 15:55

24 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Регистрирани  се 24 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078

Оздравени се 6 пациенти – нема пријавено починати лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

• Во последните 24 часа се направени 4.133 тестирања, а регистрирани се 24 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 6, Тетово – 5, Куманово – 3, Прилеп и Кичево – по 2, Битола, Охрид, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар – по 1.

• Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Тетово и Струмица - по 1.

• Не се регистрирани починати пациенти.

• Направени се 4.133 тестови преку: ИЈЗ-59, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-151, Биотек-119, Систина-59, лабораторија Лаор-516, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност–32, Генеа–12, Никоб лаб-732, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2101.

Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.078 бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно)

Активни случаи (вкупно)

Скопје

68806

105

Куманово

8913

32

Прилеп

8334

7

Тетово

7377

97

Битола

6311

1

Велес

5478

4

Гостивар

5204

21

Кавадарци

5156

1

Охрид

5025

6

Штип

4964

4

Струмица

4130

5

Струга

2985

4

Кочани

2796

4

Кичево

2607

8

Гевгелија

2196

1

Неготино

2184

0

Свети Николе

1526

1

Ресен

1234

0

Крива Паланка

1227

0

Радовиш

1162

1

Берово

1032

0

Делчево

974

1

Дебар

949

7

Виница

886

0

Пробиштип

789

0

Валандово

667

0

Богданци

494

0

Крушево

490

0

Демир Хисар

400

0

Демир Капија

396

0

Кратово

377

0

Македонски Брод

359

0

Пехчево

269

0

Македонска Каменица

249

0

Дојран

132

0

Вкупно

156078

310