Македонија
10. December 2020 - 18:51

22 годишна трудница почина од Ковид-19

Денешната статистика на Ковид-19 во земјава брои 929 новозаразени и 28 починати лица.

Починатите пациенти се петмина од Скопје (58, 75, 67, 78 и 22г), еден од Куманово (69г), еден од Дебар (66г), шест пациенти од Прилеп (70, 77, 53, 56, 69 и 82г), двајца од Струга (59 и 69г), еден од Велес (66г), тројца од Битола (76, 69 и 61г), еден од Кавадарци (57г), еден од Гостивар (83г), еден од Радовиш (80г), еден од Крушево (64г), еден од Кочани (65г), еден од Пробиштип (78г), двајца пациенти од Кратово (76 и 76г) и еден пациент од Кичево (80г). Од нив, двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

22-годишна бремена девојка од Скопје ја загуби битката со Ковид-19. Најмладата жртва на вирусот според неофицијални информации немала регистрирани коморбидитети. Била хоспитализирана на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје поради компликации во бременоста во тешка состојба со позитивен ковид тест. Три дена подоцна на 26ти ноември во критична состојба била префрлена во ГОБ „8ми Септември“. Целото време била поставена на респиратор. Здравствените власти велат дека биле преземени сите мерки на интензивно лекување, но сепак девојката вчера починала. 

Оваа 22-годишна скопјанка е шестата трудница почината од Ковид-19 во земјава.