Ракомет
19. May 2017 - 23:03

15-години од титулата Европски шампион на Кометал ЃП

Не денешен ден (19 мај) птед точно 15 години ракометарките на Кометал Ѓорче Петров ја освоија европската шампионска титула. 
 
 
Победата на „кометалки“ против Ференцварош ,„шраубата“ на Индира Кастартовиќ, цепелинот на Андријана Будимир за оние конечни 26-22 на семафорот, делириумот во „Кале“, прославата на скопскиот плоштад и првиот трофеј на една македонска екипа во клупската историја. 
 
Секако тоа се моменти за паметење, но моменти кои треба да послужат за мотивација на идните македонски спортски генерации. 
 
Токму затоа секоја година Македонија и  „кометалки“ заедно со тогашниот спонзор и сопственик на клубот Трифун Костовски, го одбележуваат овој ден, а со нив и сите искрени вљубеници во овој спорт, но и ракометот воопшто.